هر ماه یک مجتمع پتروشیمی تا پایان سال 99

بهزاد محمدی، در آیین گرامیداشت روز صنعت پتروشیمی با بیان اینکه هم اکنون ۵۶ مجتمع پتروشیمی فعال در کشور سالانه ۳۳ میلیون تن معادل ۶۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز خوراک دریافت می کنند، تصریح کرد: تعداد مجتمع های پتروشیمی کشور به ۸۳ مجتمع و خوراک دریافتی آنها به ۶۲ میلیون تن در سال معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز در سال ۱۴۰۰ می‌رسد.

 

مجموع حجم سرمایه‌گذاری از ۵۳ میلیارد دلار در شرایط  فعلی به ۷۰ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ و تا سال ۱۴۰۴ به حدود ۹۴ مییلیارد دلار خواهد رسید.

 

محمدی افزود: افزایش مجتمع‌های پتروشیمی به ۱۰۹ مجتمع و خوراک دریافتی ۷۴ میلیون تن در سال معادل یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز در سال ۱۴۰۴ نیز خود نشانگر گذر از خام فروشی است.

 

ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰ و جهش دوم صنعت به بیش از ۱۰۰ میلیون تن و در جهش سوم یعنی تا پایان سال ۱۴۰۴ به ۱۳۳ میلیون تن در سال خواهد رسید.

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود : با برنامه ریزی های انجام شده تا سال ۱۴۰۴ برای نخستین بار ۱۶ محصول مهم پتروشیمی به سبد تولید محصولات صنعت پتروشیمی ایران اضافه می‌شود.

 

محمدی اضافه کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور محرومیت‌زدایی و ایجاد اشتغال در اسلام‌آباد غرب یک مجتمع تولید پلی‌پروپیلن از گاز طبیعی(GTPP) شامل یک واحد متانول به ظرفیت ۶۶۰ هزار تن، یک واحد PVM به ظرفیت ۱۲۰ هزار تن و یک واحد پلی پروپیلن به ظرفیت ۱۲۰ هزار تن در سال را با مشارکت بخش خصوصی اجرا خواهد کرد.

 

مهندسی طرح ساخت مجتمع تولید پلی‌پروپیلن از گاز طبیعی(GTPP) در غرب کشور در دست انجام است و این طرح از سال آینده به فاز عملیاتی وارد می‌شود.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *