بازار از دست رفته F7000 ایران در ترکیه

F7000 ایران که از پتروشیمی های متعددی شامل پتروشیمی جم ، پایپ شازند ، مهر و ایلام تولید و عرضه می شود و در گذشته در بازار ترکیه از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است ، این روزها جایگاه خود را از دست داده است. در شرایط کنونی محموله های پلیمری ایرانی تا حدود 50 دلار پایین تر از قیمت های محموله های دیگر عرضه می شود.

یکی از علل ذکر شده برای عدم اقبال تاجران به پلیمرهای ایرانی آن است که محموله های دیگر کشورها مثل عربستان قابلیت ترانزیت مجدد را به راحتی فراهم می کنند و پرداخت های بانکی برای این کشورها به راحتی صورت می پذیرد و همین موضوع خرید و فروش را برای تاجران آسان تر و کم دغدغه تر می کند و اقبال را به محصولات عرضه شده توسط این کشورها بیشتر می کند.

حتی با وجود تفاوت قیمتی که بین محموله های ایرانی و عربستانی وجود دارد باز هم جایگاه برخی محصولات ایرانی در بازار پلیمر ترکیه از دست رفته است. به عنوان مثال F7000 تولید شده توسط پتروشیمی شازند، جم ، مهر و ایلام که در گذشته مورد توجه تجار ترک بودند امروزه دیگر مورد توجه نیستند. علت ذکر شده برای این موضوع آن است که این گریدها در بورس کالا به فروش می رسد و به کامپاند تبدیل شده اند.

با توجه به آن که گرید BL3 در بورس کالا برای فروش قرار نگرفته است تجار این گرید را برای حضور در بازار ترکیه جذاب معرفی می کنند و معتقدند بازار صادراتی BL3 همچنان در ترکیه جایگاه خود را حفظ کرده است ولی F7000 ایران به دلایلی که در قسمت های بالاتر توضیح داده شد جایگاه خود را از دست داده است.

Rate this post