برآوردی از نیاز پتروشیمی ها به ارز وجود ندارد

عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی گفت:پتروشیمی ها برای توسعه صادرات و تهیه قطعات مورد نیاز به ارز دارند.

علی بختیار با اشاره به سرنوشت مبهم ۲۰ میلیارد دلار ارز صادراتی کشور که همچنان تکلیف آن مشخص نشده است، گفت: در واقع تمام پتروشیمی‌ها چه آن‌هایی که هلدینگ خلیج فارس هستند چه پتروشیمی‌های دیگر باید ارزشان را در سامانه نیما قرار دهند، با این حال این شرکت‌های برای توسعه پالایشگاه هایشان نیاز به ارز دارند بنابراین بخشی از ارز را وارد کشور نمی‌کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:برابر آمار اعلام شده ۲۷ میلیار دلار ارز صادراتی باید وارد کشور می‌شد که حدود ۷ میلیارد آن در سامانه نیما قرار گرفته است، اما سرنوشت ۲۰ میلیارد دلار همچنان مشخص نیست این در حالی است که طبق قاعده باید این میزان نیز در سامانه نیما وارد می‌شد.

سامانه نظارتی بر عملکرد پتروشیمی وجود ندارد

وی تاکید کرد: هیچ طرح و سامانه نظارتی بر عملکرد پتروشیمی وجود ندارد و نمی‌توان امکان سنجی کرد تا بدانیم پتروشیمی‌ها به چه میزان ارز رای توسعه نیاز دارند با این حال بعید به نظر می‌رسد که آن‌ها برای توسعه به ۲۰ میلیارد دلار نیاز داشته باشند.

بختیار در ادامه گفتگو با بیان اینکه ارزیابی دقیقی از میزان نیاز ارزی پتروشیمی وجود ندارد، افزود: شکی در این نیست که پتروشیمی‌ها برای توسعه صادرات و تهیه قطعات نیاز به ارز دارند، اما باید میزان دقیقی این نیاز سنجیده شود و مابقی درآمد ارزی شان وارد کشور و در سامانه نیما عرضه شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پتروشیمی‌ها برای آنکه ثابت کنند ارز حاصل از درآمد‌ها را وارد کشور کنند حدود ۷ میلیارد را در سامانه نیما قرارداده اند، اما مابقی ارز که ۲۰ میلیارد دلاردر سامانه قرار نگرفته است که به نظر نمی‌رشد حالا این رقم با میزان نیازشان در خارج از کشور تطابق ندارد.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *