محصولات پلیمری

محصولات پلیمری

 

برای آشنایی با محصولات پلیمری لازم است که ابتدا بدانیم پلیمر چیست و به طور کلی در این مقاله اطلاعات مفید و اجمالی راجع به مواد پلیمری برای شما ارایه خواهد شد.

مواد پلیمری چیست ؟

واژه ی پلیمر از دو بخش “پلی” و “مر” تشکیل شده است که پلی به معنای چندین و مر به معنای جز می باشد. پلیمرها از واحدهای تکرار شونده ای تشکیل شده اند که “مر” ها در واقع همان واحد های تکرار شونده اند.

محصولات پلیمری و به طور کلی پلیمرها می توانند تک بعدی ، دو بعدی و سه بعدی باشند.

پلیمر تک بعدی : واحدهای تکرار شونده به صورت زنجیر وار از چپ و راست قرار می گیرند و به هم متصل اند.

پلیمر دو بعدی : واحدهای تکرار شونده در یک صفحه از بالا و پایین و چپ و راست قرار میگیرند و به هم متصل اند.

پلیمر سه بعدی : واحد های تکرار شونده ددر یک فضای سه بعدی از بالا و پایین ، چپ و راست و عقب و جلو به هم متصل هستند.

مواد پلیمری در قرن بیستم وارد زندگی بشر شدند و با تولید محصولات پلیمری مختلف تحولات زیادی در زندگی بشر ایجاد کردند. محصولات پلیمری شامل لاستیک ها، پلاستیک ها، رزین ها و فوم ها می شوند.

انواع پلیمرها

به طور کلی ما دو دسته پلیمر داریم : هموپلیمر و کوپلیمر

هموپلیمر : پلیمرهایی که از یک نوع مونومر ساخته شده اند در دسته ی هموپلیمرها قرار می گیرند

کوپلیمر: پلیمرهایی که از دو یا چند مونومر ساخته شده اند در دسته ی کوپلیمرها قرار می گیرند

کوپلیمرها نیز دو زیر شاخه دارند : رندوم کوپلیمر و بلاک کوپلیمر

رندوم کوپلیمر :  در این نوع کوپلیمر مونومرها بدون نظم خاصی در طول زنجیره پلیمر تکرار می شوند. محصول پلیمری که به عنوان  مثال برای این این دسته از پلیمرها بیاوریم ، پلی‌پروپیلن رندوم کوپلیمر می باشد  که به صورت قابل توجهی در تولید لوله‌های پلاستیکی ساختمانی کاربرد دارد.

بلاک کوپلیمر : در این نوع کوپلیمر مونومرهای هم شکل در کنار هم قارا گرفته اند.محصول پلیمری که به عنوان مثال می توانیم برای این دسته از کوپلیمرها بیاوریم ، پلی‌پروپیلن بلاک کوپلیمر است که در صنعت خودروسازی است که در فرآیند تولید سپر، داشبورد و تریم‌های داخل خودرو به طور قابل توجهی کاربرد دارد.

دسته بندی پلیمرها

پلیمرها به طور کلی به دو زیر شاخه ی بزرگ تقسیم می شوند : ترموپلاستیک ها و ترموست ها

ترموپلاستیک ها:

بخش بزرگی از پلیمرها را شامل می شوند که به نام های پلاستیک یا موااد پلاستیک نیز شناخته می شوند. ترموپلاستیک ها در اثر حرارت ذوب شده و در اثر سرما دوباره به حالت جامد در میآیند. این دسته از پلیمرها به دلیل قابلیت بازیافتی که دارند برای محیط زیست نیز مفید هستند.

ترموست ها:

ترموست ها برعکس ترموپلاستیک ها در اثر حرارت ذوب نمی شوند و سخت می شوند. بنابراین قابل بازیافت نیستند و به دلیل ضرری که برای محیط زیست می توانند داشته باشند تولید آنها رو به کاهش است. انواع مختلفی از محصولات پلیمری که شامل چسب ها و رزین ها و رنگ ها هستند نیز در این دسته قرار می گیرند.

پلیمر ها و دغدغه های محیط زیستی

دلیل حساسیت فعالان محیط ریست درباره ی مواد پلیمری آن است که انسان ها با رها کردن قطعات پلاستیکی و محصولات پلیمری در دامن طبیعت باعث می شوند تا حیواناتی مانند پرندگان با بلعیدن این محصولات پلیمری دچار مشکل شوند و همچنین به دلیل اینکه محصولات پلیمری تا هزاران سال در طبیعت مانده و تجریه نمی شوند محیط زیست را دچار مشکل می کنند.

برای رفع این نگرانی ها تولید محصولات پلیمری که از ترموست ها ساخته می شوند بسیار کاهش یافته و بیشتر از پلاستیک ها استفاده می شود زیرا که پلاستیک ها قابلیت بازیافت دارند و می توانند مجددا مورد استفاده قرار بگیرند.

 

اما باید توجه کرد که افزایش فرهنگ استفاده ی درست از مواد و محصولات پلیمری در راس امور قرار گیرد تا محیط زیست از آلودگی ها در امان بماند.

کاربرد پلیمرها

پلیمرها با توجه به خواص خوبی که دارند در حوزه های مختلف به کار گرفته شده اند. یکی از این ویژگی ها وزن کم و سبک بودن پلیمرها نسبت به دیگر مواد مانند فلزها است. همچنین کاهش قابل توجه هزینه ها نیز باعث استفاده ی بیشتر از این مواددر جهت تولید محصولات پلیمری شده است.

 پلیمرها در صنایعی مانند : صنایع خودرو و ساختمان سازی ، بسته بندی و نساجی ، صنایع بهداشتی و دارویی ، کشاورزی و نظامی مورد استفاده فراوان قرار می گیرد.

با توجه به توضیحات داده شده در باره ی مواد پلیمری ، راحت تر می توان محصولات پلیمری را شناخت و درباره ی آنها اطلاعات کسب کرد

1.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *