قیمت مواد اولیه پلاستیک

قیمت مواد اولیه پلاستیک

قبل از آنکه به قیمت مواد اولیه پلاستیک بپردازیم و بخواهیم آنها را مورد بررسی قرار دهیم.  ابتدا باید بدانیم که قیمت این مواد تحت تاثیر چه عواملی تعیین و نیز تغییر می کنند.  در این مقاله قصد داریم در مورد عواملی که در قیمت  مواد اولیه پلاستیک نقش دارند،  توضیحاتی را شرح دهیم.

همچنین سايت ها و فروشگاه های معتبری هستند،  که می توان استعلام دقیق قیمت به روز این مواد را از آنها گرفت. شرکت بازرگانی افشین کرمی با بیش از چندین سال سابقه در زمینه خرید و فروش مواد اولیه پلاستیک از طریق کارشناسان متبحر و آگاه قیمت روز مواد اولیه را در اختیار مشتریان خویش قرار می دهد.

ابتدا به اینکه مواد اولیه پلاستیک چه کاربردهایی در صنایع دارند، و از چه موادی با منشا اولیه ساخته می شوند،  و نیز انواع آنها در صنایع مختلف کدام هستند می پردازیم.  لطفا با ما همراه باشید.

آشنایی با مواد پتروشیمی

مواد پتروشیمی محصولات شیمیایی تغییر شکل یافته از نفت و گاز هستند،  که در صنایع مختلف در سه دسته مورد استفاده قرار می گیرند.  مواد اولیه پلاستیک تولید و محصول تغییر شکل یافته همین مواد می باشند.

اما سه گروه اصلی مواد پتروشیمی به شرح ذیل هستند،  که در ادامه توضیحاتی کوتاه را در مورد آنها خواهیم داد.

اولفین ها

اولفین ها شامل اتان،  پروپان، بوتان و بوتادین هستند،  که همه این مواد به ویژه اتان و پروپان در ساخت مواد پلاستیکی نقش دارند.

اتیلن و پروپیلن دو منبع بزرگ برای ساخت محصولات پلاستیکی می باشند که مواد اولیه آنها همین عناصر هستند.  بتادین نیز یکی از موادی است که در ساخت لاستیک نقش به سزایی دارد.

آروماتیک ها

آروماتیک ها دسته دیگری از مواد پتروشیمی می باشند که سه دسته بنزن،  تولوئن و زایلن را شامل می شوند. این مواد در ساخت پلی اورتان که یک پلیمر در تولید محصولات پلاستیکی است،  نقش دارد. بنزن در تهیه مواد شوینده و از تولوئن در تولید پلی اورتان استفاده می شود.

گازها

گازها در ساخت آمونیاک و متانول نقش دارند. همچنین آمونیاک در تولید کودهای شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

اما قیمت مواد پتروشیمی در قیمت مواد اولیه پلاستیک به عنوان منابع تولید آنها تاثیرگذار هستند.  عواملی همچون تغییر نرخ ارز،  نوسانات قیمت نفت خام،  رقابت برای خرید این مواد در بورس،  و نیز نوسان میزان مصرف مردم از جمله مواردی می باشند که در تعیین قیمت این مواد موثر هستند.

خرید و عرضه مواد پتروشیمی

برای تولید کالاهای ضروری از جمله پلاستیک مواد اولیه پتروشیمی بسیار مهم است.  از این رو اغلب تولید کنندگان و مشتریان در بورس این کالاها را عرضه می کنند،  تا بازار سیاه برای پخش آنها به وجود نیاید.

برای قیمت گذاری مواد پتروشیمی در بورس به طور معمول در روزهای یکشنبه نرخ جهانی محصولات بر حسب دلار اعلام می گردد. بعد از آن متقاضیان می توانند با داشتن کد بهین یاب محصول مورد نظر از محصولات پتروشیمی که در روزهای دوشنبه و سه شنبه در بورس عرضه می شود را خریداری نمایند.

تعیین قیمت مواد اولیه پلاستیک

همانطور که در بالا نیز اشاره شد،  تعیین و اعلام قیمت مواد اولیه پلاستیک با توجه به نوع و پتروشیمی تولید کننده آن در شرکت های پتروشیمی می باشد. زیرا که این قیمت گذاری با توجه به سیاست های قیمت گذاری در این شرکت ها تعیین می شود.

از آنجایی که مواد اولیه پلاستیک در صنایع مختلف کاربرد های زیادی دارند.  بنابراین تعیین قیمت آنها نیز بسته به نوع کاربرد و نوع تولید و قیمت گذاری مواد پتروشیمی تعیین شده و در حال تغییر نیز می باشد.

انواع مواد اولیه پلاستیک

مواد اولیه پلاستیک به پنج گروه از پلیمرها دسته بندی می شوند،  که به طور مختصر در مورد آنها می توان توضیحی کوتاه داد،  و عبارتند از :

پلی اتیلن ها

از این پلیمر مواد پلاستیکی همچون روکش کابل،  انواع فیلم نایلونی،  و لوله های آبیاری ساخته می شوند، که در دو نوع سبک و سنگین وجود دارند.  پلی اتیلن سبک یا LDPE و پلی اتیلن سنگین یا HDPE نام این دو دسته از پلی اتیلن ها می باشند.

پلی پروپیلن ها

پر کاربردترین مواد اولیه پلاستیک که در همه جا مورد استفاده قرار می گیرند،  پلی پروپلین هستند.  از جمله کاربردهای مهم این مواد در بسته بندی مواد غذایی،  تهیه بطری،  کیسه های مقاوم حمل برنج و غلات می باشد.

پلی استایرن ها

این پلیمرهای مصنوعی که در صنایع  تولید و ساخته می شوند،  به سه شکل معمولی، مقاوم و انبساطی وجود دارند.  پلی استایرن ها از پلیمرهای مصنوعی موتور استایرن ها می باشند.  خصوصیت ویژه این پلیمرها شفافیت و داشتن تراکم است،  که بیشترین کاربرد را در تهیه ظروف پلاستیکی یک بار مصرف دارند.

پلاستیک های مهندسی

مواد اولیه پلاستیک پلاستیک های مهندسی را می سازند،  که دارای قابلیت مکانیکی و حرارتی بهتر می باشند.

از معروف ترین پلاستیک های مهندسی که در تولید چراغ خودرو و قطعات الکترونیک بسیار کاربرد دارد،  از خانواده پلیمرهای ترمو پلاستیک می باشد که از نوعی پلی کربنات هستند.

پلی اتیلن ترفتالات

نام رایج این پلیمر پلی استر می باشد،  که به صورت گسترده و متنوع در صنایع نساجی مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است برای رنگ گیری و خواص مختلف در مواد پلاستیکی ( مستربچ ) انواع مختلف مواد وجود دارد،  که اصلی ترین آنها عبارتند شامل مستربچ رنگی ( مستربچ طلایی،  نقره ای،  پاستیلی و غیره)، مستربچ کربنات کلسیم،  مستربچ افزودنی، مستربچ سفید و مستربچ مشکی هستند.

معرفی شرکت های پتروشیمی سازنده مواد اولیه پلاستیک

ایران به عنوان چهارمین تولید کننده نفت در جهان ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی آن رو به افزایش است.  از این رو شرکت های پتروشیمی سازنده مواد اولیه پلاستیک نیز جهت کسب و کار و هم تنوع محصولات پتروشیمی رو به فزونی می باشند.

اما از مهم ترین شرکت های پتروشیمی در زمینه ساخت محصولات پتروشیمی از جمله مواد اولیه پلاستیک می توان به آنها اشاره کرد،  سه شرکت معتبر در ایران هستند که در زیر به طور مختصر به آنها می پردازیم.

شرکت جم

هدف از تاسیس این  شرکت برنامه های کلان کشوری می باشد.  این مجتمع با داشتن واحدهای تولیدی آلفین، پلی اتیلن سنگین و خطی سبک از بزرگ ترین تولید کنندگان این مواد از جمله آلفین می باشد.

شرکت مارون

این مجتمع دارای کارخانه بازیابی اتان است که برای تولید محصولات شیمیایی پلیمری کاربرد دارد.  همچنین بزرگ ترین شرکت پتروشیمی جهان به لحاظ تولید یک میلیون تن پلی اتیلن می باشد.

شرکت باختر

در این مجتمع واحدهای پتروشیمی مربوط به تولید پلی اتیلن راه اندازی شده اند.  این شرکت دارای شش شرکت پتروشیمی می باشد،  که به عنوان زیر مجموعه مشغول به تولید پلی اتیلن هستند.

استعلام  قیمت به روز  توسط شرکت بازرگانی افشین کرمی

بازرگانی افشین کرمی با بهره گیری از کار شناسان مجرب سفارش و خرید شما را با توجه به قیمت به روز مواد اولیه پلاستیک انجام می دهند.  از آنجایی که قیمت محصولات با توجه به موارد گفته شده در حال تغییر هستند،  این شرکت استعلام قیمت به روز محصولات را به شما مشتریان گرامی اعلام می کند.

در صورت تمایل می توانید جهت هر گونه مشاوره و خرید با قیمت مناسب و ارزان در زمینه محصولات و مواد اولیه پلاستیک با مشاورین و کارشناسان ما در تیم بازرگانی بازرگانی افشین کرمی تماس حاصل فرموده و سوالات خود را در این زمینه بپرسید.

شرکت بازرگانی افشین کرمی همه روزه و در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.  این شرکت تضمین کننده عرضه مستقیم محصولات و مواد اولیه پلاستیک با قیمت و کیفیت مناسب می باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *