تهرانپارس- سازمان آب-خیابان پنجم شیدایی-ساختمان شیدایی-واحد 302 تلفن:02177784838

وضعیت بازار پی وی سی ایران

وضعیت بازار پی وی سی ایران

با تعطیلی پتروشیمی های بخش ویژه اقتصادی ماهشهر و عدم بارگیری طی روزهای گذشته ، بازار پی وی سی تهران دستخوش التهاب بیشتری شد به صورتی که نرخ پی وی سی تا محدوده ١٤ هزار و ٣٠٠ تومان در هر کیلو نیز افزایش داشت.

 

بعضی از معامله گران برای هفته ی آتی نرخ ۱۴۳۰۰ تومان برای فروش پی وی سی را پیش بینی می کنند در حالی که این افزایش نرخ پی وی سی در طی روزهای گذشته به دلیل عدم تحویل و بارگیری و فروش به صورت سلف توسط پتروشیمی های پی وی ساز بوده است.

 

نکته ی وسوسه کننده برای واسطه ها آنجا شکل می گیرد که اختلاف قیمت بین بازار و بورس برای پی وی سی به چیزی حدود ۶۰ درصد رسیده یعنی چیزی حدود پنج هزار و سیصد تومان.

 

سوالی که مطرح می شود آن است که آیا فروش محصولات پتروشیمی به دلار بر اساس قیمت های جهانی در بازار داخلی با وجود دریافت خوراک از پتروشیمی ها به حالت ریالی توجیهی دارد؟

با توجه به تاثیر این شیوه ی قیمت گذاری بر بازار آیا لزومی بر ادامه ی این شیوه وجود دارد؟ اثر مخربی که این شیوه قیمت گذاری دارد فشار بر تولید کننده واقعی و نوسانات قابل توجه در بازار می باشد.

 

فروش به صورت سلف سوال های زیاد و شک برانگیزی را در بازار پی وی سی ایجاد کرده است از جمله اینکه چرا با وجود انبار زیاد در پتروشیمی ها و عدم کنترل انبارش ، هنوز محموله ها به صورت سلف به بازار عرضه می شوند؟

از طرف دیگر پتروشیمی های تولیدکننده پی وی سی خبر از روند صعودی و افزایش در تولید می دهند. یکی از پتروشیمی های سازنده پی وی سی با بازگشت به تولید در هفته جاری ، توانی در حدود ۸۰۰ تن پی وی سی در روز را دارد.

برخی منابع خبری ، خبر از انبارش بیست و چهار هزار تن پی وی سی در یکی دیگر از شرکت ها دارند.

اما نکته آنجاست که در بازار ایران ، بیشترین فشار بر تولیدکنندگان پایین دستی وارد شده است و آنها را به حاشیه رانده است.

بازارهای جهانی و بازارهای آسیایی روندی تقریبا بدون تغییر یا منفی دارند اما در بازار پی وی سی داخل ایران به دنبال بازارسازی ، شرایط سختی را طی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*