تهرانپارس- سازمان آب-خیابان پنجم شیدایی-ساختمان شیدایی-واحد 302 تلفن:02177784838

علت ارزان بودن اوره صادراتی ایران نسبت به قیمت جهانی

در سه ماهی که پشت سر گذاشته شد قیمت ها در بازار اوره به کف قیمت خود از سال ۲۰۱۷ تا کنون رسیده است و پس از آن با شیب ملایمی سیر صعودی در پیش گرفت.

در سه هفته ی گذشته نیز قیمت اوره به علت موفق نشدن هندوستان برای دست یابی به یک تا یک و نیم میلیون تن اوره ی مورد نیاز خود و از طرف دیگر عملیات نگه د اری و اورهال بعضی از واحدها در سراسر جهان افزایش بیشتری نسبت به انتظاراتی که وجود داشت روی داد.

 

با توجه به اوضاع پیش آمده قیمت اوره نیز به بالاترین حد خود رسید ، در موقعیتی که تندر هندوستان موفق نشد بیش از ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن اوره ی مورد نیاز خود را به دست بیاورد و تریدرهایی که آفر داده بودند نیز به علت اینکه تندر مورد توجه و خواست انها نبود ،

باعث شد تا آفرهای خود را کنسل کرده و شرکت ام ام تی سی نیز به دلیل شرایط موجود مجبور شد تا تندر جدید را پیشنهاد دهد که در نهایت موجب هیجانی شدن بازار شد و به صورت همزمان هندوستان نیز تندری با شرایط جدید و با دو ترم برگزار نمود که احتمال دریافت آفرهای کمتری را ایجاد نموده و باعث تهاجمی شدن وضعیت بازار شد.

هندوستان با وضع شرایط جدید سعی بر ان د اشت تا پینی ها ر از معالات په به صورت مستقیم په غیر مستقیم حذف کند و در نهایت بازار پرشی ۴۰ دلاری را رقم زد اما پس از تغییر موضع هندوستان نسبت ب چینی ها بازار روند ملایم تری رابه خود گرفت.

 

در زمان حاضر نیز قیمت اوره در منطقه ی خلیج فارس به صورت میانگین به ۲۴۰ تا ۲۴۵ دلار در هر تن رسیده در مصر نیز قیمت ها در حدود ۲۶۰ دلار در هر تن می باشد و در برزیل بین ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار به ثبات رسیده است.

قیمت اوره ی صادراتی ایران به دلیل تحریم ها و محدودیت های بانکی باز هم با قیکت جهانی اوره فاصله دارد.

به دلیل تحریم هایی که دولت امریکا برای شرکت های بزرگ و کشتی رانی ها وضع کرده است این شرکت ها را از مبادله و معامله با ایران بازداشته و تریدرهای غیر معروف و خرد وارد این بازار شدند و می خواهند هزینه ی ریسکی که می کنند را با قیمت ها پایین اوره ی ایران جبران کنند.

در نهایت اوره ی صادراتی ایران در حدود ۱۸۵ تا ۱۹۰ دلار در هر تن قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*