تهرانپارس- سازمان آب-خیابان پنجم شیدایی-ساختمان شیدایی-واحد 302 تلفن:02177784838

بازیافت پلاستیک

روش های تشخیص جنس قطعات پلاستیکی

تشخیص جنس مواد پلیمری از این جهت مهم است که می تواند کمک به بازیافت آن بکند. برای انتخاب درست مواد پلیمری باید جنس ، نوع , گونه پلیمر را بشناسیم.

شناخت انواع ضایعات پلاستیک یا لاک

 در یک بار لاک ، پلاستیک های مختلفی وجود دارد که با جدا سازی بخشی به پرک تبدیل می شوند و بخشی همان گونه آسیاب نشده فروخته می شوند. پلاستیک بادی نظیر قوطی  شامپو و شیر و دبه اکثرا جنس پلی تیلن یا پروپیلن است. پلاستیک های تزریقی مانند سبد، چهار پایه، تشت و درب قوطی. ظروف یکبار مصرف از جنس هایمپک هستند ظروف شکننده از جنس پلی استایرن هایمپک و ظروف مثل سزل ماست از جنس PPهایمپک هستند. کریستال ها مثل چراغ اتومبیل از جنس پلی استایرن GPPS هستند . قوطی آب معدنی از جنس PET است .

plastic

۱- روش تشخیص پلاستیک ها از لاستیک ها

پلاستیک ها عموما از سه جز تشکیل شده اند پلیمر پایه، پر کننده و نرم کننده. مهم ترین بخش تشخیص پلاستیک، تشخیص پلیمر پایه است . برای تشخیص پلاستیک از لاستیک می توان میزان ارتجاعی بودن آن را تست کرد اگر کالایی را کشیدید و تا سه برابر طولش کش اومد لاستیک است . خاصیت جهشی لاستیک ها زنجیره ی پلیمری فنری مانند دارند اگر قطعه ای را از فاصله یک متری به زمین انداختید و دوباره به بالا پرتاب شد نشان دهنده لاستیکی بودن نمونه است.

۲- روش تشخیص پلاستیک گرمانرم از گرما سخت

باید توجه به ظاهر و جنس قطعه پلاستیکی داشت: شفافیت، انعطاف پذیری، خاصیت کشسانی، نرمی، چگالی (روی آب شناور می ماند یعنی چگالی پایینی دارد) و بوی ساطع شده هنگام ذوب. چگالی قطعات لاستیکی عموما کمتر از قطعات پلاستیکی است.

۳- آزمایشهای ساده و کم هزینه

سوزاندن یا آزمون تجزیه حرارتی –تعیین PH گاز ساطع شده وقتی پلیمر را با شعله چراغ الکلی در لوله آزمایش می سوزانند.

چگالی گستره ذوب )درجه سانتی گرد) نام پلاستیک
۰٫۸۹-۰٫۹۳ ۱۱۵ LDPE
۰٫۹۴-۰٫۹۸ ۱۲۷ HDPE
  ۱۲۵ LLDPE
۰٫۸۵-۰٫۹۲ ۱۶۵ PP
۱٫۳۸-۱٫۴۱ ۲۵۵ PET
  ۳۲۸ PTFE

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*